تاثیر ویتامین ها بر جوانسازی پوست

مقاله در مورو ویتامین ث

تاثیر ویتامین ها بر جوانسازی پوست

پوست گسترده‌ ترین ارگان در بدن است که باید در برابر عوامل محیطی از جمله نور خورشید محافظت شود. یکی از بهترین  توصیه‌ی متخصصان پوست این است که از کرم های ضد آفتاب مناسب پوست خود استفاده کنید.

از طرف دیگر علاوه بر استفاده از کرم‌های ضدآفتاب، ویتامین‌هایی نظیر ویتامین E، ویتامین C، ویتامین D و ویتامین K که هم در مکمل های غذایی و هم در محصولات مراقب از پوست یافت می‌شوند نیز در حفظ سلامت پوست و نیز حفظ جوانی پوست نقش بسزایی دارند. در ادامه اطلاعاتی مفید در مورد این ویتامین ها و تاثیرات آنها بر روی پوست ذکر خواهد شد.

 

ویتامین D

یکی از مفیدترین ویتامین ها برای پوست، ویتامین D می باشد.  عمده ترین روش تولید آن در بدن با استفاده از تابش مستقیم نور خورشید بر روی پوست بدن می باشد. در طی این فرایند کلسترول پوست به ویتامین D تبدیل شده و در ادامه توسط کبد و کلیه‌ها جذب می‌شود و جهت کمک به ساخت سلول‌های سالم به نقاط مختلف بدن انتقال می‌یابد. یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی رنگ پوست ویتامین D  می باشد.

نسخه مصنوعی ویتامین D ترکیب کَلسیتریول می باشد که در درمان برخی از ناراحتی های پوستی نظیر پسوریازیس مؤثر واقع شده است که مصرف آن باعث کاهش التهابات پوستی شده و عوارض جانبی بسیار کمی از خود بر جای گذاشته است.

از جمله راهکارها برای تامین ویتامین D عبارت است از :

 قرارگیری روزانه ۱۰ دقیقه درمعرض نور آفتاب

 مصرف خوراکی‌های غنی‌شده مانند غلات صبحانه، آب‌پرتقال و ماست؛

 مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین D طبیعی مانند ماهی سالمون

 

ویتامین C

یکی از مفید ترین نوع ویتامین ها برای جوان سازی پوست ویتامین C می باشد که  به‌فراوانی در اِپیدِرم (لایه‌ی بیرونی پوست) و دِرم (لایه‌ی داخلی پوست) یافت می‌شود. این ویتامین یکی از اجزاء اصلی محصولات مراقبتی پوست می باشد و دلیل آن  خواص آنتی اکسیدانی و ضدسرطانی بوده و نیز نقشی که در تولید کلاژن ایفا می‌کند.

مصرف ویتامین C به ‌شکل خوراکی از تخریب سلولی می‌کاهد و نیز در فرایند التیام زخم و جراحات مؤثر است و با کمک به کلاژن سازی در به‌تأخیر انداختن علائم پیری مؤثر است. از دیگر فواید مصرف ویتامین C،  التیام پوست‌های آسیب‌دیده می باشد. مصرف کافی ویتامین C در ترمیم و پیشگیری از خشکی پوست نیز کارساز است.

توصیه رایج برای مصرف روزانه ویتامین C مقدار ۱۰۰۰ میلی‌گرم می باشد و از طریق موارد ذیل می توان به این مقدار دست یافت:

مصرف آب ‌پرتقال طبیعی

افزایش مصرف مرکبات

مصرف سایر منابع پایه ‌گیاهی ویتامین C مانند توت‌فرنگی، بروکلی و اسفناج

مصرف مکمل‌های مجاز و استاندارد البته با مشورت پزشک

استفاده از محصولات مراقبتیِ حاوی ویتامین C جهت درمان خشکی، قرمزی، چین ‌و چروک و درمان لکه های پیری.

 

ویتامین E

ویتامین E یکی از بهترین ویتامین برای مراقبت پوست در برار نور آفتاب به شمار می رود چرا که مانند ویتامین C یکی از بهترین آنتی اکسیدانها بوده و از خاصیت  فوتوپروتِکشِن (  فوتوپروتکشن به قابلیت بدن در کاهش صدمات ناشی از تابش اشعه‌های فرابنفش خورشید گفته می‌شود ) برخوردار است که این قابلیت به پیشگیری از بروز لکه های پوستی و چین کمک می کند.

ویتامین E در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست وجود دارد . دز مورد نیاز بدن اغلب بزرگسالان حدود ۱۵ میلی‌گرم در روز می باشد و با استفاده از راهکارهای زیر می توان این مقدار را برای بدن تامین نمود.

راههای تامین ویتامین E در بدن

افزایش مصرف مغزها و تخم‌ها از جمله تخمه آفتابگردان،  بادام، فندق

مصرف مولتی‌ویتامین یا مکمل ویتامین E

استفاده از کرم‌های موضعیِ حاوی هردو ویتامین ‌E و C

 

ویتامین K

این ویتامین یکی دیگر از بهترین ویتامین ها برای پوست بوده و همچنین جزء  ویتامین‌های ضروری جهت تسهیل فرایند انعقاد خون است و ‌ در التیام زخم‌ و کوفتگی و نیز بهبود نواحی جراحی‌شده نقش مؤثری ایفا می‌کند.  همچنین به بهبود علائم کشیدگی پوست، زخم‌ها، لکه‌های تیره کمک می کند.

ویتامین K در درمان انواع مختلفی از مشکلات پوستی کاربرد دارد از این رو در تولید بسیاری از کرم های پوستی از این ویتامین بهره می برند. همچنین ویتامین K به کاهش کبودی و ورم و نیز التیام سریع‌تر پوست کمک می‌کند. مطالعات ارائه شده نشان داد که ویتامین K برای کاهش گودی و نیز کبودی های زیر چشم به خوبی کار می کند.

دز مورد نیاز بدن بزرگسالان به ویتامین K روزانه حدود ۹۰ تا ۱۲۰ میکروگرم می باشد. این ویتامین را از طرق ذیل می توان برای بدن به دست آورد:

-اسفناج -کاهو -کلم ‌پیچ  -لوبیاسبز